Winietki krok po kroku

Winietki krok po kroku

Zapraszam do drugiej części poradnika. W poprzedniej części "jak zrobić winietki", ustaliliśmy wymiary, rodzaj papieru i wydruk. Teraz czas na efekt naszej pracy.

Drukowanie winietek

ObojÄ™tne jak bardzo byÅ›my siÄ™ starali i jak piÄ™knie wszystko wyglÄ…da na monitorze, pierwszy wydruk czÄ™sto może podÅ‚amać. Okazuje siÄ™, że źle wyliczyliÅ›my marginesy, kompozycja wyglÄ…da gorzej bo jej elementy sÄ… w nieco innym miejscu a na dodatek kolor różni siÄ™ od tego co widzieliÅ›my na ekranie. Jest to znak, że wszystko idzie w dobrÄ… stronÄ™ ;) JeÅ›li poszÅ‚oby zbyt Å‚atwo, można by siÄ™ martwić, że po prostu nie zauważyliÅ›my jakiegoÅ› bÅ‚Ä™du ;)

Wydruk pierwszej kartki (szeÅ›ciu winietek) można uznać za próbny. Z tego wzglÄ™du warto zrobić to na jakiejÅ› zwykÅ‚ej kartce. Chcemy tylko sprawdzić czy podoba nam siÄ™ wyglÄ…d wydruku i w razie potrzeby coÅ› zmienić. JeÅ›li wszystko jest już dobrze, drukujemy. Tym razem na papierze wÅ‚aÅ›ciwym.

Cięcie i bigowanie winietek

Gdy wydruki sÄ… już gotowe, należy je oczywiÅ›cie pociąć. To niby rzecz oczywista i prosta. Jednak z doÅ›wiadczenia wiem, że sprawia to niektórym problemy. Przede wszystkim problemy z narzÄ™dziem do ciÄ™cia. Najlepiej byÅ‚oby użyć gilotyny do papieru. Można je kupić już za okoÅ‚o 30-40zÅ‚. Nie jest to duży wydatek w skali wesela a uÅ‚atwi pracÄ™ i zapewni winietkom profesjonalny wyglÄ…d. Można oczywiÅ›cie ciąć nożyczkami czy nożykami, jednak tutaj trzeba być bardzo ostrożnym i precyzyjnym. W przeciwnym wypadku winietki bÄ™dÄ… po prostu krzywe. Dodatkowo, narzÄ™dzie którym bÄ™dziecie ciÄ™li, musi być bardzo ostre. W innym razie powstanÄ… bardzo nieestetyczne, postrzÄ™pione brzegi, które bÄ™dÄ… odwracać uwagÄ™ od najpiÄ™kniejszej nawet kompozycji.

KolejnÄ… czynnoÅ›ciÄ… jest bigowanie. Wiele osób robi wielkie oczy sÅ‚yszÄ…c to sÅ‚owo i poprawiajÄ…, że może chodzi o bindowanie. Winietek jednak nie bÄ™dziemy bindować. Należy je za to zbigować, czyli stworzyć rowek uÅ‚atwiajÄ…cy zgiÄ™cie winietek. Jest to o tyle ważne, że bez tego, winietka w miejscu zgiÄ™cia bÄ™dzie „poÅ‚amana”, co wyglÄ…da bardzo niechlujnie. Taka maszynka do bigowania kosztuje okoÅ‚o 100 zÅ‚. Jest to nieco wiÄ™kszy wydatek niż przy gilotynie ale i tak przecież sÄ… to wzglÄ™dnie maÅ‚e pieniÄ…dze w porównaniu z weselnymi wydatkami. Na szczęście jednak nie jest to zakup konieczny. Można zrobić w miejscu zgiÄ™cia naciÄ™cie nożykiem. Tylko znów, należy być tu bardzo precyzyjnym i ostrożnym, by nie zrobić w winietce dziurki.

I to już wszystko. Eleganckie winietki są gotowe do postawienia na stole. Można udekorować je jeszcze kokardką czy innym dodatkiem. To już zależy od wyobraźni. I dokładności. Naprawdę uczulam na to, bo już kilka razy widziałam winietki jak i zaproszenia, z postrzępionymi brzegami. Piękno całego wzoru od razu gdzieś ucieka. Pamiętajcie proszę o tym i powodzenia! :)

2 Comments

    • Avatar
      balbina
      Jun 28, 2014

      A mogłabyś napisać czym się różnią od siebie te bigownice tańsze i droższe? I czy ta najtansza będzie dobra?

    • Avatar
      Szaradka
      Jun 29, 2014

      Tak, najtańsza wystarczy, tylko będzie troszkę więcej pracy. Jednak i tak warto :)

Dodaj komentarz

* Nick:
* E-mail: (Pozostanie niewidoczny)
* Komentarz:
Kod z obrazka