Winietki – czy warto?

Winietki – czy warto?
Para Młoda wchodzi do budynku/restauracji. Przed wejściem kłębią się tłumy gości. Niby każdy uśmiechnięty, wyluzowany, radujący się chwilą. Mężczyźni szarmancko przepuszczają kobiety, a te nieśpiesznym krokiem przekraczają próg. Niby.

Wyluzowani mężczyźni doskonale wiedzą, że kobiety zajmą im odpowiednie miejsca. Wśród kobiet zaś trwa walka, która wejdzie pierwsza. Krzykliwa ciotka zawsze zajdzie drogę innym, ale za nią już zaczynają upychać się inne panie. Wciąż niby nonszalancko, od niechcenia idą przed siebie, jednak czym bliżej stołów, tym krok staje się szybszy. Jeszcze chwila, ciotka rozpędzona, biada temu kto stoi na drodze między nią a upatrzonym przez nią miejscem. Rzut torebką i JEST, krzesło zajęte. Kilka obok też.
     
Jeśli Twoi znajomi weszli na końcu, będą mieli spory problem by usiąść obok siebie. Dlatego właśnie uważam, że winietki są niezastąpione.
      
Trzeba zacząć jednak od tego, że nadal wiele osób nie wie co to są winietki. Wiedzą o tabliczkach z imionami przy stole jednak nie bardzo potrafią to nazwać. Część osób mówi „wizytówki na stół”, inni „tabliczki z imionami”, jeszcze inni po prostu „karteczki na stół” i tak dalej. Jednak zwyczaj ustalania miejsc jest już na tyle popularny, że na szczęście samo słowo „winietki” zna coraz więcej osób.

Zalety winietek

Oczywiście jest ich tak wiele, że nie sposób wymienić wszystkich. Jednak poza walorami dekoracyjnymi, są to:

- brak chaosu, wbiegania na salę jak w Czarny Piątek w Stanach i zajmowania wielu miejsc przez pojedyncze osoby;

- można tak usadowić gości, by dobrze czuli się w swoim towarzystwie (jeśli ich znamy), a także oddzielić od siebie tych którzy obok siebie nie powinni siedzieć

- winietki można tak ułożyć, by rodzina bliżej się poznała niż tworzyła własne kręgi

- jeśli komuś z Twoich znajomych mocno zależy, by usiąść obok innej osoby, np. by ją poznać – masz możliwość spełnić to marzenie;

- wiele osób lubi jak ma z góry ustalone miejsca, nie stresują się, że muszą się wepchać i coś zająć. Ktoś chciałby zająć miejsce dla siebie i trzech innych osób, a tu się okazuje że już brak 4 miejsc obok siebie. To znaczy jest jedno, ale siedzi tam jakiś pan. Nie masz pojęcia kim on jest i nie bardzo masz jak go zgonić, nie wiesz czy siada tu na stałe czy też może tylko przycupnął na moment.


- brak zabawy w dostawianie krzeseł, przesiadanie się całymi rzędami by weszła jeszcze jedna osoba

Pamiętajcie – wiele osób wstydzi się, krępuje. Nie każdy powie innej żeby się przesiadła trochę dalej. Nie można za to winić gości. Goście natomiast będą narzekać na złą organizację.

Tu jednak jeszcze druga uwaga – ustalając miejsca dla gości, trzeba tych gości znać. Z tym związane są

Minusy winietek

- jeśli nie wiemy wszystkiego o wszystkich, możemy doprowadzić do niezręcznych sytuacji sadzając obok siebie osoby, które choćby ze względu na ich wspólną przeszłość, nie powinny siadać razem.

- część osób nie lubi jak im się wskazuje miejsce. Niektórym gościom może nie podobać się, że nie mogą usiąść tam gdzie chcą. To jest największa bolączka Par Młodych, często decydująca o rezygnacji z winietek. Bo przecież „kiedyś tego nie było i wszyscy potrafili znaleźć miejsce”. Jednak winietka nie oznacza, że człowiek jest uwiązany do miejsca. W trakcie trwania zabawy i tak każdy będzie się podsiadał gdzie mu wygodnie. Winietka ma sprawić tylko by wejście na sale i siadanie przy stole przebiegło spokojnie, bez żadnych zakłóceń.

winietki z kokardką
          Eleganckie winietki udobruchają nawet najbardziej zatwardziałych przeciwników ustalania miejsc

Dodaj komentarz

* Nick:
* E-mail: (Pozostanie niewidoczny)
* Komentarz:
Kod z obrazka